מצעים, אחד המוצרים הבסיסיים והמוכרים בכל בית, מגיעים במגוון רחב של סוגים ובמידות שונות. במאמר זה ננסה לעשות מעט 'סדר' בעולם המצעים ולעזור במידת האפשר בעת רכישת סט מכל סוג ובכל מידה., וזאת באמצעות מענה על 3 שאלות מרכזיות - מה הם סוגי המצעים הקיימים כיום, אילו דברים מומלץ לבדוק בעת הרכישה, וכיצד נוכל לשמור על המצעים לאורך זמן.

נתחיל מהנתונים הבסיסיים - המצעים מגיעים במנעד רחב של מידות:

מיטת תינוק- סדין 65X130 ס"מ + ציפה 100X150 ס"מ.
מיטת נוער- סדין 90X200 ס"מ + ציפית 50X70 + ציפה 150X200 ס"מ (סט יחיד מלא).
מיטה וחצי- סדין 120X200 ס"מ + ציפית 50X70 + ציפה 150X200 ס"מ (סט מידה וחצי מלא).
מיטה זוגית- סדין 160X200 ס"מ + 2 ציפיות 50X70 + ציפה 200X220 ס"מ (סט זוגי מלא).
מיטה זוגית King-Size- סדין 180X200 ס"מ + 2 ציפיות 50X70 + ציפה 200X220 ס"מ (סט זוגי מלא קינג-סייז).

המידות הנ"ל הן המידות של הסדין ואשר מותאמות לגודל של המזרן. בד"כ על כל סט מצעים מופיעות המידות וחשוב להתאים את הסט למידות של המזרן!

מעבר למידות אלו ישנן מיטות ומזרנים בגדלים מיוחדים כגון מיטות נוער בגודל 100X200 או מיטה וחצי בגודל 130X200 וכו'. יש לשקול היטב את הרכישה של מיטות או מזרנים בגדלים לא סטנדרטיים מפני שקשה מאד להשיג מצעים במידות הללו. במידה וכן רכשתם מיטה לא סטנדרטית אפשר להתגבר על המחסור במצעים ע"י רכישה של בד ותפירה של סדינים אצל חייט, כאשר ציפות וציפיות ניתן לרכוש בנפרד ואין צורך לתפור.

אריגי המצעים נתפרים בצורת שתי וערב כלומר, תפר לרוחב ותפר לאורך כאשר איכותו של האריג נגזרת מצפיפות התפירה, כלומר ככל שהצפיפות גבוהה יותר כך הבד טוב יותר. צפיפות נורמלית היא צפיפות של 120-140 תפרים לסמ"ר.

 

סוגי המצעים:

1. מיקרופייבר - 100% דיאולן מגורד, ניילון. יתרונות: מתייבש מהר, זול מאד. חסרונות: בד דק, לא סופג, מחליק.

2.Pollycotton- מצעים 50% כותנה 50% פוליאסטר. יתרונות- אין צורך בגיהוץ, בד חזק מאד, עמיד בכביסות. חסרונות: בד נוקשה וכושר ספיגה נמוך.

3. מצעים 100% כותנה - המצעים הפופולריים במיוחד והנמכרים ביותר, מגוון רחב של צבעים ודוגמאות. יתרונות: נעים למגע, סופג היטב, עמיד בכביסות, קריר בקיץ וחמים בחורף. חסרונות: מתקמט בקלות, מצריך גיהוץ (כיום יש הליך מיוחד בזמן אריגת הבד שנקרא "אל-קמט". הליך זה גורם לכך שהבד לא יתקמט ואין צורך בגיהוץ ויחד עם זאת הבד נשאר רך ונעים. על אריזת מצעים אלה יצוין "בד אל-קמט").

4. פלנל - עשויים מבד 100%כותנה בהליך אריגה מיוחד שמעבה את הכותנה ונותן נפח למצעים. יתרונות- נעים מאד למגע במיוחד לחורף הקר, הבד מתחמם בשניות, מפנק. חסרונות- שימוש מועט לחודשי החורף בלבד, דהייה יתרה.

5. פליז - עשויים 100% ניילון, בד קל-משקל. יתרונות- רכים מאד, נעים למגע, בד חם מאד. חסרונות - שימוש לחודשי החורף בלבד, כושר ספיגה נמוך.

6. סאטן-פוליאסטר - עשוי 100%ניילון. יתרונות: נעים למגע, מחיר זול. חסרונות: כושר ספיגה נמוך מאד, מחליק מאד, מתקמט בקלות.

7. פרקל - עשויים 100% כותנה או Pollycotton. הבד בעל צפיפות אריגה גבוהה מאד (220-250 תפרים לסמ"ר). יתרונות- נעים מאד למגע, בד חזק מאד, עמיד מאד בכביסות, כושר ספיגה גבוה. חסרונות: הבד כבד ומתקמט קלות.

8. סאטן-כותנה - עשוי 100% כותנה עם אריגה צפופה מאד (300-400 תפרים לסמ"ר) וחוטי סאטן. יתרונות - מצעים איכותיים במיוחד, בד חזק מאד, נעים למגע, מלכותי. חסרונות - מחיר גבוה.


מה מומלץ לבדוק בעת הרכישה?

1. לשים לב תמיד שיש פרטים מלאים של היצרן ואו היבואן על גבי האריזה.
2. לשים לב שיש הוראות כביסה ברורות, פרטים על סוג הבד ומידות מדויקות. במידה ואין, לא לקנות!
3. להתאים את גודל הסט לגודל המזרן שלך (במידה ואין את המידה המדוייקת, עדיף לרכוש סט מעט גדול יותר, מה שיקל על עריכת המצעים).
4. אם ניתן ואפשר יהיה לפתוח את הסט, כדאי ומומלץ למשש את הבד ולהרגיש את רכותו. להסתכל לכיוון האור, בד לא איכותי הופך להיות שקוף מול האור.
5. קנה מצעים לפי צרכיך: אם אתה נוטה להזעת יתר, קנה מצעים בעלי כושר ספיגה גבוה (הם יקרים יותר, אך מעניקים איכות שינה גבוהה).
6. לוודא שהמחיר תואם את שווי הסחורה ולא להתפתות למחיר קנייה זול.
7. זכרו שבכל חנות או רשת שיווק ניתן להשיג חלקי מצעים בנפרד, כך תוכלו להתאים לכם את הסט לפי צרכיכם, לדוגמא: סדין למיטה וחצי עם ציפה זוגית, וכו'.

כיצד נוכל לשמור על המצעים לאורך זמן?

1. לכבס אך ורק ע"פ הוראות היצרן.
2. לא מומלץ לייבש במייבש כביסה מצעים שנוטים להתקמט.
3. השימוש במרכך כביסה לפי הוראות היצרן. אם אין מותר להשתמש כמו בכביסה רגילה.
4. כדי להימנע מגיהוץ, יש למתוח את המצעים היטב אחרי הכביסה, לקפל לשתיים ולתלות לייבוש.
5. אין לתלות מצעים בשמש!
6. הופעה של כדוריות חוטים קטנים ומעצבנים מופיעה בדר"כ לאח"כ כביסה בחום גבוה. מומלץ להימנע מכך.
7. לקפל כביסה ולאחסן בארון רק לאחר ייבוש מוחלט, מצעים נוטים לקבל ריח רע אם הם לחים או רטובים.